O autorze
Students for a Free Tibet Poland (www.sftpoland.org) jest oficjalnym oddziałem międzynarodowej organizacji Students for a Free Tibet (www.studentsforafreetibet.org) zrzeszającej Tybetańczyków i aktywistów podejmujących działania na rzecz wolności Tybetu i zmiany świata bez stosowania przemocy. Jesteśmy organizacją członkowską, do której przystąpić może każda zainteresowana osoba.
www.Facebook.com/SFTPoland
www.youtube.com/SFTPoland

Chińska Porażka Praw Człowieka, G20: Razem dla Tybetu

Brisbane, Australia, 14 listopada 2014 – na dzień przed udziałem chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Szczycie G20, czterech tybetańskich aktywistów z SFT i Australia Tibet Council rozwinęło olbrzymi banner zawieszony na dwóch balonach, w okolicy hotelu, w którym zatrzymał się chiński prezydent. Na transparencie napisano „Chińska Porażka Praw Człowieka, G20: Razem dla Tybetu”.

Wydarzenie ma nagłośnić brak poszanowania praw człowieka przez Chiny i wezwać przywódców państw do skoordynowanych działań na rzecz zakończenia kryzysu humanitarnego w Tybecie. Aktywiści podkreślają brak działań na rzecz Tybetu, spowodowany między innymi taktyką zastraszania stosowaną przez Chiny, wymierzoną w przedstawicieli pojedynczych państw podczas rozmów bilateralnych. O proteście poinformowały m.in. australijskie i międzynarodowe media.

G20 protests kick off with beach party
G20 draws activists for a free Tibet
BBC: Brisbane hosts G20 leaders and protesters

Szczyt G20 stanowi okazję dla przedstawicieli rządów do zaangażowania w międzyrządowe działania wobec Chin, podobne do tych jakie członkowie grupy G80 podjęli wobec Chin. Rok temu koalicja organizacji działających na rzecz Tybetu opublikowała raport pokazujący możliwości wynikające ze spotkań Grupy G20 dla poprawy sytuacji w Tybecie.

Szczyt G20 odbywa się w gorącym okresie bezprecedensowych demokratycznych demonstracji w Hongkong, trwających niepokojów w okupowanym Tybecie i Turkiestanie Wschodnim. Pod rządami Xi Jinpinga Tybetańczycy kontynuują pokojowy opór m.in. w postaci protestów – samospaleń, których liczba przekroczyła już 130 osób. W odpowiedzi chińskie władze jedynie zaostrzają represje, np. w postaci wprowadzonej ostatnio zasady „zbiorowej kary”, wymierzonej w całe tybetańskie społeczności, w których dochodzi do protestów.


„Pekin z jednej strony tłumi głos Tybetańczyków, z drugiej ucisza rządy jeśli chodzi o kwestie praw człowieka. Światowi przywódcy muszą podczas G20 znaleźć wspólnie odpowiednią siłę, aby przeciwstawić się chińskiej taktyce zastraszania oraz działań razem na rzecz prawdziwego, wspólnego rozwiązania dla Tybetu” - powiedziała Jeszi Palmo, tybetańska aktywistka z Australii.
Trwa ładowanie komentarzy...