O autorze
Students for a Free Tibet Poland (www.sftpoland.org) jest oficjalnym oddziałem międzynarodowej organizacji Students for a Free Tibet (www.studentsforafreetibet.org) zrzeszającej Tybetańczyków i aktywistów podejmujących działania na rzecz wolności Tybetu i zmiany świata bez stosowania przemocy. Jesteśmy organizacją członkowską, do której przystąpić może każda zainteresowana osoba.
www.Facebook.com/SFTPoland
www.youtube.com/SFTPoland

Chiny - bohaterowie 10 grudnia

Tenzin Czoedak, Tybetański działacz społeczny, więzień polityczny, zmarł 5 grudnia w wyniku tortur, dwa dni po zwolnieniu z chińskiego więzienia.
Tenzin Czoedak, Tybetański działacz społeczny, więzień polityczny, zmarł 5 grudnia w wyniku tortur, dwa dni po zwolnieniu z chińskiego więzienia. Chowkidar C. Besuchet
10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, aktywiści działający na rzecz Tybetu będą protestować przeciwko prześladowaniom osób domagających się wolności w Chinach. Protesty odbędą się m.in. w Nowym Yorku, Londynie, Toronto i w Warszawie

(O godz. 18.00 przed Ambasadą Chin, więcej informacji: tutaj)

W tym roku obchody mają wyjątkowy charakter związany m.in. z wydarzeniami w Hongkongu, ale też rosnącymi represjami wobec mniejszości narodowych w Chinach, m.in. Ujgurów, Mongołów i Tybetańczyków.

W tym roku przypada także 25. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamie, duchowemu przywódcy Tybetańczyków – przebywający od 55 lat na wygnaniu. Jednocześnie w chińskim więzieniu znajduje się inny noblista – Liu Xiaobo.

W przededniu 10 grudnia dotarła do nas także smutna informacja o śmierci tybetańskiego działacza Tenzina Choedaka (więcej informacji na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Tibetan Center for Human Rights and Democracy). Zmarł w 2 dni po przedterminowym zwolnieniem z więzienia, gdzie odbywał wyrok za udział w protestach w 2008 r. i był torturowany.

Bohaterowie 10 grudnia:
Te niezwykłe postacie reprezentują tysiące Tybetańczyków, Ujgurów, Chińczyków, Mongołów codziennie zmagających się z represjami chińskiego rządu. Los trzech z nich został podniesiony podczas zakończonej właśnie sesji dialogu dwustronnego UE-Chiny nt. praw człowieka.

Liu Xiaobo
Chiński krytyk literacki, pisarz, wykładowca, działacz praw człowieka, uczestnik studenckich protestów w 1989 r. Obecnie w więzieniu, skazany na 11 lat oskarżony o separatyzm.

Ilham Tohti
Ujgurski ekonomista skazany na dożywocie na podstawie oskarżeń o separatyzm. Znany jest z badań dotyczących relacji pomiędzy Ujgurami i Hanami i był głośnym zwolennikiem wprowadzenia praw dotyczących regionalnej autonomii w Chinach, twórcą strony internetowej Ujghur Online.


Hada
Obrońca praw kulturowych i politycznego zaangażowania Mongołów. Skazany na 15 lat więzienia na podstawie oskarżeń politycznych o „separatyzm' i „szpiegostwo', prawdopodobnie znajduje się obecnie w areszcie domowym po zakończeniu wyroku w 2012 r. Jego miejsce pobytu jest nieznane.

Tenzin Delek Rinpocze
Niezwykle poważany nauczyciel duchowy, od 12 lat w więzieniu odbywa wyrok dożywocia za przestępstwa, których nie popełnił. Ostatnie doniesienia mówią o jego bardzo złym stanie zdrowia. Więcej...

Joshua Wong
17 letni student z Hongkongu, jeden z przywódców ostatnich prodemokratycznych protestów.
Trwa ładowanie komentarzy...