O autorze
Students for a Free Tibet Poland (www.sftpoland.org) jest oficjalnym oddziałem międzynarodowej organizacji Students for a Free Tibet (www.studentsforafreetibet.org) zrzeszającej Tybetańczyków i aktywistów podejmujących działania na rzecz wolności Tybetu i zmiany świata bez stosowania przemocy. Jesteśmy organizacją członkowską, do której przystąpić może każda zainteresowana osoba.
www.Facebook.com/SFTPoland
www.youtube.com/SFTPoland

Tenzin Delek Rinpocze - jeden z najważniejszych tybetańskich więźniów politycznych zmarł w chińskim więzieniu

Tybetański więzień polityczny, nauczyciel buddyzmu – Tenzin Delek Rinpoche zmarł w chińskim więzieniu 12. lipca. Informację potwierdzają jego najbliżsi, którzy zawiadomieni zostali przez policję w Chengdu, prowincji Syczuan. Rodzina Tenzina Delek Rinpoche żąda od władz wydania jego ciała i umożliwienia mu tradycyjnego buddyjskiego pochówku.

Tenzin Delek Rinpoche odszedł po 13 latach spędzonych niesprawiedliwie w więzieniu, gdzie nie zapewniono mu żadnej opieki medycznej oraz poddawano go torturom. W 2014 roku jego rodzina zwróciła się do władz chińskich o przyznanie Tenzinowi Delek Ripoche zwolnienia warunkowego ze względu na krytyczny stan jego zdrowia. Zwolnienie oraz opieka medyczna nie zostały zapewnione.
Tenzin Delek Rinpoche został aresztowany 7. kwietnia 2002 roku. Oskarżony o „wywoływanie terroru i podżeganie do separatyzmu” został, w grudniu 2002 roku, skazany na karę śmierci. Zarzuty były bezpodstawne, wina nigdy nie została udowodniona. Tenzin Delek Rinpoche nie miał możliwości skorzystania z pomocy adwokata, a jego rodzinie uniemożliwiono wgląd w jakiekolwiek dokumenty z postępowania sądowego. Na skutek międzynarodowej kampanii wyrok został zamieniony na karę dożywotniego więzienia, a potem w 2005 roku, na karę 20 lat więzienia. Przez całe 13 lat Tenzin Delek Rinpoche utrzymywał, że jest niewinny.

Tenzin Dolkar, dyrektorka wykonawcza Students for a Free Tibet zaznacza, że: „Niewinny tybetański buddyjski mnich zmarł w rękach chińskiego rządu. Jego śmierć jest w każdym calu morderstwem politycznym – powolną, rozciągniętą w czasie egzekucją tybetańskiego bohatera, który był autorytetem religijnym, obrońcą środowiska i praw człowieka. Potępiamy rząd Chin, który zamordował Tenzina Delek Rinpoche. Jego śmierć w tragiczny sposób przypomina o brutalnej i pełnej przemocy okupacji Tybetu. Jest to znak ostrzegawczy, że tych którzy głośno domagają się prawdy i sprawiedliwości, tych którzy zabiegają o wolność i poszanowanie praw człowieka, czekają fatalne konsekwencje.”

Krewny Tenzina Delek Rinpoche, Geshe Nyima, mieszkający w Dharamsali w Indiach, mówi: „Jestem załamany stratą mojego bliskiego kuzyna i ukochanego nauczyciela buddyzmu. Tenzin Delek Rinpoche był niewinnym mnichem, który przez 13 lat cierpiał z powodu niesprawiedliwego osadzenia, tortur i nadużyć w chińskim więzieniu, stosowanych wobec wszystkich Tybetańczyków, którzy walczą o prawa człowieka i wyrażają swoje poświęcenie dla Jego Świętobliwości Dalajlamy. Rząd Chin musi natychmiast przekazać rodzinie ciało Tenzina Delek Rinpoche, żeby mogli wyprawić ostatnią buddyjską ceremonię.


„Obawiamy się o życie Tybetańczyków w Tybecie, którzy są wyjątkowo poruszeni śmiercią ukochanego nauczyciela Tenzina Delek Rinpoche. Informacja o wysłaniu dodatkowych oddziałów zbrojnych do Tybetu zwiększa ryzyko wybuchu krwawych zamieszek. Światowi przywódcy muszą publicznie potępić chińskie władze za śmierć niewinnego buddyjskiego mnicha oraz obrońcy praw człowieka Tenzina Delek Rinpoche oraz podjąć konkretne działania w celu zagwarantowania bezpieczeństwa Tybetańczyków w Tybecie.” – Tenzin Dolkar, dyrektorka wykonawcza Students for a Free Tibet.
Trwa ładowanie komentarzy...