O autorze
Students for a Free Tibet Poland (www.sftpoland.org) jest oficjalnym oddziałem międzynarodowej organizacji Students for a Free Tibet (www.studentsforafreetibet.org) zrzeszającej Tybetańczyków i aktywistów podejmujących działania na rzecz wolności Tybetu i zmiany świata bez stosowania przemocy. Jesteśmy organizacją członkowską, do której przystąpić może każda zainteresowana osoba.
www.Facebook.com/SFTPoland
www.youtube.com/SFTPoland

Protesty w 12 rocznicę aresztowania tybetańskiego mnicha

Tenzin Delek Rinpocze w więzieniu, rok po aresztowaniu.
Tenzin Delek Rinpocze w więzieniu, rok po aresztowaniu.
7 kwietnia – w 12 rocznicę uwięzienia znanego tybetańskiego duchownego, Tenzina Delka Rinpocze, Tybetańczycy i aktywiści działający na rzecz Tybetu na całym świecie wznawiają kampanię na rzecz jego uwolnienia. Według ostatnich doniesień tybetański więzień polityczny jest w bardzo złym stanie zdrowia.

W Warszawie mieszkający w Polsce Tybetańczycy będą zbierać podpisy pod petycją adresowaną do Ministra Spraw Zagranicznych Chin domagającą się natychmiastowego uwolnienia tybetańskiego więźnia politycznego (w godz. 10-17 przed Metrem Centrum, o 17.30 odbędzie się demonstracja pod Ambasadą Chin w Warszawie). Students for a Free Tibet Poland wystosowało także apel do Ministra Spraw Zagranicznych RP o podjęcie działań na rzecz uwolnienia tybetańskiego więźnia politycznego.
Tenzin Delek Rinpocze był popularnym nauczycielem buddyzmu, działaczem społecznym, propagatorem tybetańskiej kultury i języka, działał także na rzecz środowiska naturalnego w Tybecie. (Rinpocze, po tybetański "drogocenny", to określenie inkarnowanych lamów - mistrzów duchowych).

Za jego aresztowaniem i uwięzieniem stała popularność jaką zyskał wśród lokalnej tybetańskiej społeczności, co ewidentnie nie podobało się chińskim urzędnikom. (Losy i tło aresztowania Tenzina Delka szczegółowo opisuje raport Human Rights Watch)

W ostatnich miesiącach o podejmowanie działań na rzecz tybetańskiego duchownego zaapelowali jego byli uczniowie i uczennice przywołując dramatyczną wypowiedź swojego duchowego nauczyciela z listopada ubiegłego roku: „Niektórzy ludzie mówią, że podejmowanie mojej sprawy może pogorszyć moją sytuację. W tym momencie, znalazłem się w najniższym punkcie - nie może mnie spotkać nic gorszego. Możecie apelować i inicjować kampanię w mojej sprawie.”
Odwiedzający go wtedy w więzieniu krewni poinformowali, że 64-letni mnich znajduje się w bardzo złym stanie zdrowia, wcześniejsze informacje mówiły o torturach i złym traktowaniu w więzieniu.

Tenzin Delek został aresztowany 7 kwietnia 2002 r. razem ze swoim uczniem Lobsangiem Dhondupem pod zarzutem, najpewniej sfabrykowanych, związków z serią ataków bombowych. Obaj w ekspresowym procesie zostali skazani na karę śmierci, egzekucję Lobsanga Dhondupa wykonano zaraz po ogłoszeniu wyroku w styczniu 2003 r., wyrok śmierci Tenzina Delka zamieniono, dzięki międzynarodowym naciskom, na dożywocie. Jego aresztowanie i proces naruszały wiele chińskich i międzynarodowych standardów, i są przykładem represji politycznych uderzających w swobody religijne i polityczne Tybetańczyków żyjących pod chińską okupacją.


Więcej informacji o działaniach podejmowanych na rzecz Tenzina Delka Rinpocze publikujemy na naszej stronie.

Trwa ładowanie komentarzy...